7.–8. juunil korraldasime Progressiivse Festivali Tartus ja Tallinnas, kus osales kokku 123 inimest. Üritust läbivad teemad oli aktivismi sotsiaalmeediast väljapoole toomine ning Eesti kodanikuliikumiste peamised katsumused lähitulevikus.

Esimesel päeval ehk 7. juunil toimusid Tartus erinevad paneelarutelud, töötoad ja filmiõhtu. Päev algas avasõnadega, millele järgnes Jens Jaanimäe loeng teemal „Keskkonnaliikumised ja klassipoliitika”. 

Esimeses paneelis „18 kuud abieluvõrdsust” osalesid Kristel Rannaääre Eesti LGBT Ühingust, Karol Karu Kaljuste Transinimeste Ühingust ja Mairi Avi. Vestlust modereeris Jens Jaanimägi. Paneeli keskseks teemaks oli tagasivaade abieluvõrdsuse kehtestamisele ning sellele järgnenud arengutele, mis toetavad LGBTQ+ inimesi.  

Teise paneelarutelu sisu oli kohaliku omavalitsuse toimimine 2025. aasta sügisel eesseisvate KOV valimiste valguses. Osalejate hulka kuulusid Tartu Linnavolikogu majanduskomisjoni liige Karl Aaron Adson, Tartu Linnavolikogu Revisjonikomisjoni juht ja endine Tartu abilinnapea Gea Kangilaski ning Tartu linnaarhitekt, Jiri Tintera. Paneeli modereeris TÜÜE juht, Eneken Riin Salong. Osalejad arutlesid KOV rolli üle linnaruumi planeerimises ning jutuks tulid ka poliitikavälise kodaniku võimalused KOVi arengus kaasa lüüa. Selgus, et kohati pole lihtne aru saada, kas KOVi valitud esindaja saab täide viia erinevaid algatusi, mis seostuvad KOVi arenguga.

Ürituse osana toimus ka võrgustikuloome harjutus, mille raames külastasid festivali JEF Estonia, FFF Eesti ja Feministeeriumi esindajad, et tutvustada enda ühingute töö sisu ja luua sidemeid erinevate vabaühenduste ning vabatahtlike vahel.

Et puhata aruteludest ja tegevustest, panime esimese päeva lõppu kokku ka väikse filmiõhtu, kus vaadati kahte lühifilmi. Esimeseks lühifilmiks oli Kaire Russi lühidraama „Vanaema, saa tuttavaks” (2021). Film arutles põlvkondadevaheliste normide üle LGBTQ+ teemade valguses ning lahkas, kuidas need normid mõjutavad peresuhteid. Teiseks oli lühidokumentaal How to erase a people kanalilt uncivilized, mis arutles kultuurilise identiteedi ning elukoha seotuse üle. Film tõi välja paralleele koloniseerijate poolt toimepandud identiteedi kustutamises põlisameeriklaste ja palestiinlaste näitel ning tõmbas tähelepanu selle tagajärgedele.

Tartus toimus lisaks paneelidele ka kaks töötuba. Aiki Urm aitas meisterdada gerilja-aianduse jaoks seemnepomme ning Mari Saffre juhendamisel tegid osalejad endale õhtuseks peoks vinge drag-meigi. Päeva lõpuks said gerilja-aednikud kõik oma seemnepommid koju kaasa võtta ning tänu sellele on Tartus sel suvel rohkem haljasalasid. Drag-meigi töötoas osalejad said samal õhtul toimunud Progressiivse Festivali peole tulla isetehtud ägeda drag-meigiga. Õhtu jooksul kogunes tantsusaali üle 80 inimese, kes innustasid laval esinevaid artiste – Delfi Oraaklit ja Will Hungi. Plaati keerutasid DJ Kaspu ja DJ bigpeepeeboiii.

SHOUTOUT! Tartus toimunud ürituste toitlustamisel oli meile abiks Pitsakangelased OÜ, tänu kellele said osalejad nautida meeldivat lõunasööki.

8. juunil Tallinnas toimus kaks arutelu. Esimesel – „Kas sotsiaalmeedia on meeste üksilduse-epideemia juur või lahendus?” – arutati, kuidas mõjutab sotsiaalmeedia (ja seal esinevad “meesõiguslased”) noorte meeste äärmuste poole pöördumist. Osalesid Õhtulehe ajakirjanik ja meie nõusolekuprojekti vabatahtlik Kätri Kiilberg, Politsei- ja Piirivalveameti kommunikatsioonispetsialist Maarja Punak, noorsootöötaja ja nõusolekuprojekti eestvedaja Riin Palumets. Arutelu juhtis Tartu Ülikooli meediapädevuse spetsialist Gretel Juhansoo. 

Paneeldiskussioon „One day, everyone will have always been against this: activism for Gaza and a free Palestine in Estonia” toimus inglise keeles. Arutati, kuidas aktivistid saaaksid tugevamalt ja jätkusuutlikumalt võidelda palestiinlaste genotsiidi vastu ning räägiti, kuidas Eesti meedia saaks genotsiidi sündmuseid õigemini kajastada. Mõtteruumil esinesid Birgit Poopuu (PhD), Toni Čerkez (PhD), Benjamin Klasche (PhD), Kristi Ockba ja Agnes Joyet.