Progressiivne Liikumine on läbi viimas Nõusolekuprojekti, mille eesmärk on anda noortele põhjalikud teadmised nõusolekupõhisest seksuaalharidusest ning nõusoleku käsitlusest Eesti ühiskonnas. Kuna meie sihtgrupp on 7.-9. klasside ning gümnaasiumi õpilased, toimub koolides käimine noortelt-noortele vormis, ehk meie poolt saadetud koolitajad on samuti noored, kellega õpilased paremini suhestuda saavad.
 

Koolikülastustele eelneb meie koolitajate põhjalik ettevalmistamine selle ala ekspertidega. Nende sekka kuuluvad: nõusoleku­seaduse ekspert ja Feministeeriumi huvikaitse spetsialist Elise Rohtmets; seksuoloog ja seksuaaltervise edendaja Kristina Birk-Vellemaa; ning seksuaalkoolitaja ja Eesti Seksuaaltervise Liidu juhatuse liige Olga Gerassimenko. 2024. aasta sügisel liitunud vabatahtlike grupp läbis oktoobrikuus baaskoolituse, mida viisid läbi Elise Rohtmets ja Olga Gerassimenko ning detsembris toimub Kristina Birk-Vellemaa juhitud jätkukoolitus, kuhu ootame kõiki projektis osalenud vabatahtlikke.


Projekt sai alguse Feministeeriumiga, kellega koostöös loodi koolituseks vajalikud materjalid. Praegu viib projekti läbi ainult Progressiivne Liikumine. Projekti on kahe aasta jooksul rahastanud ja toetanud nii HARNO kui Euroopa Solidaarsuskorpus. Oleme juba koolitanud pea 300 õpilast kümnes eri Eesti koolis.

Seminar/koolituse pikkus oleks kooskõlas teie kooli tunniplaaniga. Küll aga oleme valmis pidama ka eraldiseisva loengu, mille kestvus võiks olla kuni 90 minutit. Seminari saab korraldada ka selliselt, et kuulajateks on õpilased mitmest klassist. Osalejate piirarv on läbiräägitav, ideaalis võiks see jääda 20-40 inimese vahele (üks kuni kaks paralleeli). Meie koolitajatest tuleb arutelu läbi viima 1-3 inimest, kes jagavad teadmisi nõusolekust, et ennetada vägivalda ning vägistamisjuhtumeid; kuidas anda ja küsida nõusolekut; ning aitavad noortel ära tunda ja takistada olukordi, kus kas noor ise või noore tuttav satub ohtlikusse olukorda ja mida teha pärast ohtlikku olukorda sattumist. Koolituse käigus on plaanis tutvustada noortele entusiastliku nõusoleku kontseptsiooni ning Eesti seadustikke, mis tihti soosivad rohkem kurjategijat kui kannatajat.

 
Koolitusel jagame õpilastele ekspertide poolt koostatud materjale ning edasisi ressursse, et noored saaksid tahte korral end edasi harida ning ka teaksid, kuhu ohu korral pöörduda.
 
Praegu käivad vabatahtlikud nõusolekukoolitajad erinevates Eesti koolides koolitusi andmas. Kui soovid rohkem infot või suunata nõusolekukoolitajad mõnda kindlasse kooli, palun kirjuta aadressil [email protected] ja lepime üksikasjad kokku!