Pea aasta tagasi võttis riigikogu seaduse vastu, mille alusel lähevad koolid üle eestikeelsele õppele eesmärgiga muuta nii hariduse- kui ka inforuum eestikeelseks. Järgmisest õppeaastast alustavad eestikeelsele õppele ülemineku lasteaiad, esimesed ja neljandad klassid. Õhus on aga mitmeid küsimusi: Mida toob endaga kaasa eestikeelsele haridusele üleminek? Kas ja kuidas oleme üleminekuks valmis? Mis hirmud ja ootused on üleminekus osalejate peas ja südames?
 
Nendele ja teistele küsimustele üritasime leida vastuseid 15. novembril Progressiivse Liikumise korraldatud mõtteruumis koos eestikeelsele haridusele üleminekuga kõige tihedamalt seotud inimestega. Kutsusime nendel teemadel rääkima õpetajaid, lapsevanemaid, õpilasi ja muidugi publikut. Tõime kokku eesti- ja venekeelse kogukonna kasutades esmakordselt eesti-vene sünkroontõlke võimalust.

 

Paneelis osalesid:

  • Ksenija Iva – noor, kes on käinud nii eesti- kui venekeelses koolis
  • Ingar Dubolazov – Haridus- ja Teadusministeerium, eestikeelsele õppele ülemineku juht
  • Kersti Kivirüüt – Narva Eesti Riigigümnaasium, sotsiaalainete õpetaja
  • Moona Mengel – Eesti Lapsevanemate Liit, projekti “Eestikeelsele haridusele üleminek” töörühma liige

Paneeldiskussiooni modereeris feminist, kodanikuõiguste aktivist ja Progressiivse Liikumise toetajaliige Gea Kangilaski.

 

Ürituse otseülekanne on järelevaadatav siit.

Üritus on osa Progressiivse Liikumise korraldatud arutelusarjast “mõtteruum”. Mõtteruumi eesmärk on ühiskonnas alakäsitletud teemad fookusesse tõsta ja arutleda neid ekspertide ja huvirühmade kaasamisel sisulisel ja faktipõhisel viisil.